Çakraların Kimliği

İHTİYAÇLAR - 1. Çakra : Kök Çakra

Yeri : Omurganın kökü.
Rengi : Kırmızı (Yakut kırmızısı)
Bağlantılı duyu : Koku alma.
Uyumlu hali : 30 saniyede 4 vuruş.
Uyumsuz hali : 30 saniyede 4’den fazla vuruş.
Yetersiz hali : 30 saniyede 4’den az vuruş.

Kök Çakra Bölgeleri: Fizik bedenimizde etkilediği bölgeler; bacaklar, ayaklar, omurga, kemikler, dişler, tırnaklar gibi bedenin sert bölgeleri, makat, düz ve kalın bağırsaklar, mesane ile kan ve hücre yapımıyla ilgilidir. Omurga ve sinir sistemlerini kontrol eder.

İlgili Salgı Bezi: Böbrek üstü bezidir (Adrenalin ve noradrenalin salgıları). (Not: Adrenalin, böbreklerin işlevlerini yönetir ve bağışıklık sisteminin, vücuttaki enfeksiyon ve stresin, şeker metabolizmasının düzenlenmesinden sorumludur. Adrenal aynı zamanda OHEA annelik hormonunu da üretir).

Kök Çakrası Açık ve Uyumlu Çalışanlar: Çevresinde uyumlu insanlardır. Kök çakra fiziksel bedenin enerji kaynağıdır. Maddi güven bulmak, aile kurarak soyu sürdürmek, cinselliği fiziksel olarak kullanıp çocuk sahibi olmak bu çakra ile ilgilidir. İç dengeyi sürdürmek için Kök Çakra, 7. Çakra Tepe Çıkra’sıyla uyumlu olmalıdır.

Kök Çakra Dengesiz ve Kötü Çalışıyorsa: Fiziksel olarak kabızlık, aşırı terleme ve öfke yapar. Vücut ağırlığında artma ve azalma, vücudumuzda kansızlık ve kemik erimesi görülür.

ARZULAR - 2. Çakra: Cinsel (Sakral) Çakra.

Yeri : Göbek deliğimizin iki parmak altında yer alır.
Rengi : Turuncu (Kırmızı-turuncu)
Bağlantılı duyu : Tat alma.
Uyumlu hali : 30 saniyede saat yönü tersi 6 dönüş.
Uyumsuz hali : 30 saniyede saat yönü tersi veya saat yönü 6’dan fazla dönüş.
Yetersiz hali : 30 saniyede saat yönü tersi 6’dan az dönüş.

Göbek (Sakral) Çakra Bölgeleri: Fizik bedenimizde bağırsaklar, mesane (idrar torbası), dalak, rahim ve seks organlarını kontrol eder.

İlgili Salgı Bezi: Üreme bezleri (Ostrojen ve testosteron salgıları).

Sakral Çakrası Açık ve Uyumlu Çalışanlar: Heyecan duyma., isteme, aile kurma ve maddiyat bu çakra ile ilgilidir. Kendilerini iyi hissederler. Başkaları ile ilişkileri olumlu olur. Gerçek duygularını korkusuz ve abartısız ifade ederler. Sakral çakra; astral, duygusal bedenle bağlantıdadır.


Sakral Çakra, Dengesiz ve Kötü Çalışıyorsa: Fiziki rahatsızlıklar, prostat iltihapları, cinsel sorunlar, rahim enfeksiyonları, böbrekler, dolaşım sistemi, lenfatik sistem, mesane taşları, sırt ağrıları, kas spazmları, üreme organları, anne sütü 2. çakranın etkisi altındadır. Kan hastalıklarına düzgün çalışmayan sakral çakra yol açar. Bu çakranın dengelenmesinde sıvı alımı önemlidir. Sakral çakranın blokajı durumunda özgüven eksikliği ve duygusal olarak kişi kendisini patlamaya hazır hisseder. Bu çakrada enerji blokajları ya da dengesizlik olduğunda zihinsel üretkenlik kısırlaşacaktır.

GÜÇ - 3. Çakra: Güneş sinir ağı (Solar Pleksus).

Yeri : Göbek deliğimiz ile göğüs kafesimiz arasında yer alır (mide bölgesi).
Rengi : Sarı
Bağlantılı duyu : Görme duyusu..
Uyumlu hali : 30 saniyede saat yönünde 8 dönüş.
Uyumsuz hali : 30 saniyede saat yönünde 8’den fazla vuruş.
Yetersiz hali : 30 saniyede saat yönünde 8’den az vuruş.

Güneş Sinir Ağı (Solar Pleksus) Bölgeleri: Fizik bedenimizde sindirim sistemini, pankreası, on iki parmak bağırsağını, karaciğeri ve dalağı etkiler. Göz ve görme ile ilgili fonksiyonlarda bu çakranın etkisindedir.

İlgili Salgı Bezi: Pankreas, insilün (Pankreatin ve insilün salgılar).

Güneş Sinir Ağı (Solar Pleksus) İyi Çalışanlar: Neşeli, dışa dönük, kendine saygılı, bağımsız hareket edebilme ve etkileyici kişilik özelliğine sahiptirler..

Güneş Sinir Ağı (Solar Pleksus) Dengesiz ve Kötü Çalışıyorsa: Fiziksel rahatsızlık olarak kendini gösterdiği yerler: Sindirim problemleri, mide ülseri, sinir yorgunluğu, alerjiler, şeker hastalığı, karaciğer, pankreas, on iki parmak bağırsağı, dalak, ince bağırsak sorunları. Psikolojik açıdan reddedilme korkusu, aşırı eleştirel tutum, kalabalıklar içinde bile yalnız hissetme yetenekleri bu çakradan gelir. Uyumsuz çalışmasında eleştiriye aşırı tepki verme, kontrol etme ihtiyacı, özgüven eksikliği görülür.

BİRLİK - 4. Çakra: Kalp Çakrası.

Yeri : Göğüslerin tam ortasında vücudun merkezindedir.
Rengi : Yeşil (zümrüt yeşili), pembe ve altın sarısı.
Bağlantılı duyu : Dokunma duyusu..
Uyumlu hali : 30 saniyede saat yönünde 12 dönüş.
Uyumsuz hali : 30 saniyede saat yönünde 12’den fazla vuruş.
Yetersiz hali : 30 saniyede saat yönünde 12’den az vuruş.

Kalp Çakra Bölgeleri: Fizik bedenimizde etkilediği bölgeler: Kalp, göğüs, solunum yolları, sırtın üst bölgesi, akciğerler ve dolaşım sistemidir.

İlgili Salgı Bezi: Timüs bezi, Timüs Hormonu (Adrenallerle çalışan bedenin bağışıklık sisteminin anahtarı).

Kalp Çakrası İyi Çalışanlar: Çevresiyle empati kurabilen, arkadaş canlısı, şefkatli, başkalarını desteklemeye hevesli kimselerdir. Kalp çakrasının en belirgin özelliği direk duygularla ilgilidir. Sevgi çakrasıdır. Kalp, sevgi, aşk bu çakranın etkilediği alanlardır. Bu çakra aynı zamanda maddesel olanla, ruhani olan arasındaki köprü işlevini üstlenir. Kozmosta en güçlü ve en etkili nokta 4. noktadaki çarkadır (Kalp Çakrası). 4. çakra yukarıdaki ince enerjiler ile aşağıdaki topraklanma enerjilerinin bağlanma noktasıdır. Timüs bezi bu çakranın etkisindedir ve ürettiği hormon mutluluk hormonudur. Timüs uyarıldığında salgıladığı hormonlar kişide haz ve mutluluk duygusu yaratır. Timüs bezi büyümeyi düzenler, bağışıklık sistemi hücrelerini üretir ve lenf sistemini kontrol eder. Kalp, sırtın üst kısmı, ciğerlerin alt kısmı, kan ve dolaşım sistemi fonksiyonları bu çakranın etkisindedir.

Kalp Çakrası Dengesiz ve Kötü Çalışıyorsa: Kalp çakrasının uyumsuz çalıştığı durumlarda vücudumuzda görülebilecek fiziki rahatsızlıklar; kısa ve sık nefesler, nefes alma güçlükleri, yüksek tansiyondur. Psikolojik açıdan ise; bağımlılık, evham, endişe, alınganlık, melankoli, yalnızlık korkusu, aldatılma korkusu yaşanabilir.

İFADE - 5. Çakra: Boğaz Çakrası.

Yeri : Boğazımızın üstünde köprücük kemiği ile gırtlak arasındadır.
Rengi : Mavi.
Bağlantılı duyu : İşitme duyusu.
Uyumlu hali : 30 saniyede saat yönü tersine 16 dönüş.
Uyumsuz hali : 30 saniyede saat yönü tersine 16’dan fazla vuruş.
Yetersiz hali : 30 saniyede saat yönü tersine 16’dan az vuruş.

Boğaz Çakrası Bölgeleri: Boğaz, ağız bölgesi, boyun ve omuzlar, ense, dişler, kulaklar, tiroit salgı bezi.

İlgili Salgı Bezi: Tiroit bezi (Tiroxin salgılayarak bedenin metabolik işlevlerini düzenler).

Boğaz Çakrası İyi Çalışanlar: Boğaz çakrasının uyumlu çalıştığı durumlarda; kuvvetli ilhamlara sahip sanatçılar, güzel sesli konuşmacılar, halkla ilişkiler ve reklamcılığa yatkınlık, yazarlığa ve sunuculuğa uygun olurlar. Tiroit bezi vücudun gelişiminde önemli rol oynar ve yiyeceklerin enerjiye dönüşüm hızını düzenler. İşitme duyusu ve ses bu çakra ile ilgilidir.

Boğaz Çakrası Dengesiz ve Kötü Çalışıyorsa: Vücudumuzda görülebilecek fiziki rahatsızlıklar; ses telleri, akciğerler, yemek borusu, ses sorunları, çatallı ve kısık ses, Tiroit rahatsızlıkları, boyun ağrıları ve problemleri, astım krizleri, guatr, hipertiroit, deri döküntüleri, kulak enfeksiyonları, boğaz ağrısı, ileri durumlarda da gırtlak kanseri. Psikolojik açıdan ise; kekemelik, yalan söyleme alışkanlığı, konuşma esnasında sesin zorlukla çıkması görülebilir veya utangaçlık gelişebilir.

AYDINLANMA - 6. Çakra: Üçüncü Göz Çakrası (Alın Çakrası).

(Nefsin makamı olarak da adlandırılır).

Yeri : İki gözün arasında kaşların ortasında yer alır.
Rengi : İndigo mavi, mor (parlak çivit mavisi).
Bağlantılı Duyu: Altıncı his.
Uyumlu hali : 30 saniyede saat yönünde 96 dönüş.
Uyumsuz hali : 30 saniyede saat yönünde 96’dan fazla dönüş.
Yetersiz hali : 30 saniyede saat yönünde 96’dan az dönüş.

Üçüncü Göz Çakrası Bölgeleri: Üçüncü göz çakrasının etkilediği fiziksel organlar: Yüz, baş, sinir sistemi, hipofiz bezi, gözler, beyin ve beyincik.

İlgili Salgı Bezi: Hipofiz bezi, Vasapressin (Antidüretik hormon). Hipofizin beynimizdeki işlevi içerden ve dışarıdan aldığı tüm mesajları toplayarak yönetici hipotalamus’a göndermektir.

Üçüncü Gözü İyi Çalışanlar: Doğaüstü yeteneklerin varlığını ve gelişimini temsil eder. Sezgiler ve özel hissi kabiliyetler bu merkezden etkilenir. Sezgilerimiz hayal gücümüz, durugörü için gerekli enerjiyi sağlar. Üçüncü gözü açık olanlar sezgisi güçlü olanlardır. Gözlerin görebildiğinin ötesini görür. Duygusal zekası çok kuvvetlidir. Telepatik yetenekleri çok gelişmiştir, bu yüzden yükselmiş varlıklarla bağlantı kurabilir ve onlardan ruhsal yardım alabilir.

Beş duyunun dışında, eşyaları, olayları ve düşünceleri algılama ve görme gücümüz için gerekli enerjiyi sağlar. Kısacası sezgi gücü, altıncı his (durugörü) gibi duyu dışı algılamalarımızı etkileyen bu çarkadır. Fiziki bedenimizde yani vücudumuzda duyu organlarını kontrol eder ve beyinle direkt bağlantılıdır. Bu çakranın kontrol ettiği iç salgı bezi hipofizdir. Hipofiz temel salgı bezidir. Çünkü endokrin sistemindeki diğer salgı bezlerinin çalışmasını kontrol eder. Diğer salgı bezlerinin çalışması için hipofizde bir sorun olmaması gerekir.

Üçüncü Göz Dengesiz ve Kötü Çalışıyorsa: Üçüncü göz’ün dengesiz ve kötü çalışması halinde fiziki bedende migren, şiddetli baş ağrıları, körlük ya da görme bozuklukları, sinirsel iltihaplar ve rahatsızlıklar, beyin kanamaları, beyin tümörleri, felç olabilir. Psikolojik olarak etkilediği yerler; bağnazlık ve aşırı tutuculuk, duygusallıktan çok uzak katı ve mantıkçı tutum, yalnızlık duygusu. 3. Göz yetersiz çalıştığında kişi; maddesel olana aşırı bağımlıdır, ruhsal gelişme reddedilir, toplum kurallarına aşırı önem verir, unutkandır, öğrenme zorluğu yaşarlar. Düzenli çalışan 6. çakra, sezgi gücünü artırır, içten gelen sesler mesajlar haline gelir ve düşünceler gerçekleşmeye başlar.

YÜKSELİŞ - 7. Çakra: Tepe Çakrası, Taç Çakra.

Yeri : Başımızın tepesinde en ortada ve en yüksek noktasında yer alır.
Rengi : Beyaz, altın rengi ya da koyu mor renkte belirtilir.
Bağlantılı duyu: Bütün çakralar, 7. çakra ile iletişimdedir. Tüm duyu merkezlerini etkiler, duyular üstüdür.
Uyumlu hali : 30 saniyede saat yönünde 972 dönüş.
Uyumsuz hali : 30 saniyede saat yönünde 972’den fazla dönüş.
Yetersiz hali : 30 saniyede saat yönünde 972’den az dönüş.

7. Çakra Bölgeleri: Fizik bedende etkilediği yerler beyin, kafatası, beyin zarı.

İlgili Salgı Bezi: Epifiz bezi, serotonin (entaramin).

Tepe Çakrası (Taç Çakra) İyi Çalışanlar: Kendi ruhsallığını açarak bilinç altına tam hakimiyet kurar. Bireysel egoyu bırakır ve evrensel egoyu kabullenerek her şeyle birlik olma duygusunu deneyimler. Bolluk ve sonsuz mutluluğun saf bilincinde yaşar. Diğer çakraların dengesiz ya da yetersiz çalışması durumu Tepe Çakra için geçerli değildir. Aura bedenlerini evrene ve ilahi olana bağlayan gümüş kordon Taç Çakra’dan çıkar. Taç Çakra’nın tam kapasite çalışabilmesi için dünyayı ve onun maddi cazibelerini reddetmemiz gerekir. İlk üç çakra kişisel hususlarla ilgili iken (yani fizik bedenimizle) 4. ve 7. çakralar kişilik ötesidir. Tepe çakra yüksek bilincimizle bağlantılıdır. Evrensel enerjiyi aldığımız yer taç çarkadır ve bu çakra tamamen açıldığında diğer çakralardaki tüm tıkanıklıklar da çözülür. Sahip olduğumuz dinsel inançların gücü ve Yaradan’a teslimiyet bu çakra ile ilgilidir. Fizik bedenimizdeki karşılığı Epifiz bezidir (bu bezin işlevleri bilim adamlarınca bugün tam olarak açıklanamamaktadır) ancak bu bezin vücudun doğal dengesinin korunması konusunda çok önemli olduğu bilinmektedir.

Tepe Çakrası -Taç Çakra- Dengesiz ve Kötü Çalışıyorsa: Kişi paranoyaya yakın ölüm korkusu, ruhsallığı inkar etmeye ve kaçmaya eğilim gösterir. Manik defresif bir ruh halinde bulunabilir. Yıkıcı hisler, panik ve tükenmişlik duygusu, ait olamama hissi, depresyon ve migren görülür. Uyumlu çalışan Tepe Çakrası ise evrenle olan uyumu sağlar, kişi kendi içinde bütünlüğe ulaşır, ruhsal aydınlanma yaşanır.


Sonuç olarak: Kişinin herhangi bir çakrasında blokaj, travma ya da tıkanıklıklar varsa bunların mutlaka temizlenmesi gerekir. Aksi halde ilgili çakranın etkilediği alanlarda fiziksel, duygusal, zihinsel ya da ruhsal sorunlar yaşanır.


Reiki eğitimi alarak kendi kendinize çakralardaki blokajları kaldırmayı öğrenebilir ve yaşamınız boyunca çakralarınızı dengede tutabilirsiniz. Yedinci çakra bedenin hiçbir bölümüyle bağlantılı değildir. Tepe çakrası her sorun çözmede daha fazla döner ve daha fazla açılır.

 

 

Ana Sayfa | Hakkımda | İletişim
Copyright 2009 Reikienerjisi.com. Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Web Tasarımı : mostaryazilim.com