Hastanelerde Reiki
William Lee Rand Çeviren:Mediha Gramos

Reiki Amerika'daki klinikler ve hastanelerde müşteri hizmet kalitesini arttırmak için yararlı ve uygun maliyetli bir tedavi yöntemi olarak geçerlilik kazanmaya başladı. Manhattan Göz, Kulak ve Boğaz Hastalıkları Hastanesinde  özel hemşire olarka görev yapan Marilyn Vega'nın deyimiyle "Reiki seansları hastaların daha az acı çekerek daha hızlı iyileşmelerrini sağlıyor". Reiki cerrahi müdahaleler sonrasında toparlanma sürecini hızlandırıyor, hastanın zihinsel olarak iyileşme sürecine katılımını kolaylaştırıyor ve ilaç tedavilerinin yan etkilerini azaltıyor. 

 Bir Reiki Master olan Vega, Reiki'yi sıradan bakım sürecinin bir parçası olarak uyguluyor. Hastalar Reiki'den hoşlandıkları için de bu tedavi hastalar ve hastane çalışanları arasında ağızdan ağıza yaygınlık kazanıyor. Birçok hasta Vega'dan onlara operasyon sırasında ve iyileşme sürecinde Reiki uygulamasını istiyorlar.  Ayrıca Memorial Sloan Kettering Hastanesindeki kanserli hastalar, kemik iliği nakli yapılanlar dahil olmak üzere Vega'nın kendilerine Reiki vermesini talep ediyorlar.  Reiki'nin değerini idrak eden 6 doktor ve 25 hemşire, Vega ile birlikte Reiki eğitimi almaya başlıyorlar. 

 Amerika'da Gelişmeye Başlayan Tamamlayıcı Tedavi Anlayışı

Amerikan kamuoyu Reiki dahil olmak üzere her çeşit tamamlayıcı tedavi ile giderek daha yakından ilgilenmeye başlıyor. Esasen Boston Beth Israel Hastanesi'nden Dr. David M. Eisenberg'in yaptığı bir çalışma her üç Amerikalı'dan bir tanesinin bu tür alternatif tedavilerle ilgilendiğini ve sadece 1990 yılında bu tür tedavilere harcanan toplam miktarın 14 milyar doalrı bulduğunu gösteriyor. Reiki, tıp kurumlarında da daha geniş bir farkındalık oluşturmaya ve kabul görmeye başlıyor. Bazı hastaneler Reiki'yi bakım hizmetlerinin arasına dahil ediyor ve Reiki eğitimi almış fizik tedavi uzmanları, hemşireler ve destek elemanlarını işe alıyorlar. 

Hastaneler Reiki'yi Neden Seviyor?

Amerikan hastaneleri bir değişim süreci yaşıyorlar. Maliyetleri düşürürken bir yandan da verilen hizmet kalitesini arttırmak gibi bir meydan okuma ile karşı karşıya kalmış durumdalar.  Pahalı tedavi yöntemlerine dayalı geleneksel tıp modelleri ile karşı karşıya oldukları bu rekabet sorunu onları tam bir çözümsüzlüğe itiyor. Bu noktada Reiki ve diğer yardımcı tedavi yöntemleri onların imdadına yetişiyor. Reiki uygulamaları için teknolojik yatırıma gerek yok.

Üstelik birçok Reiki uzmanı hizmetlerini ücret almadan ya da düşük ücretlerle veriyor.  Bu nednele Reiki bir yandan maliyetleri düşürmelerini sağlarken öte yandan hastalardan çok olumlu tepkiler alıyor.  New York Columbia Presbiteryan Hastanesinin ünlü kardiyografi cerrahlarından Dr. Mehmet Öz ile birlikte çalışan ve Reiki eğitimi almış olan  şifacı Julie Motz, hastaların operasyonlar sırasındaki enerji dengesini korumak için, Reiki ve diğer hassas (subtle) enerji tekniklerini kullanıyor.

Motz, doktor Öz'e açık kalp ameliyatları ve kalp nakilleri sırasında destek veriyor.  Motz'un girdiği 11 operasyonun hiçbirinde, hastaların yaygın olarak görülen operasyon sonrası depresyona girmedikleri, bypass hastalarının operasyon sonrasında ağrı ve bacaklarda görülen zayıflık gibi sorunları yaşamadıkları ve organ nakli yapılan hastalarda vücudun organı reddetmesi sorununun ortadan kalktığı tespit ediliyor. Marin Independent Journal dergisi Motz'un California Marin General Hospital'daki çalışmalarını yakından takip ediyor.

Motz bu hastanede operasyon göre hastalara hassas (subtle) enerji teknikleri uyuguluyor. Şefkat yüklü konuşmalarında yer aldığı seanslarında hastalara pozitif duygular aşlıyan Motz özellikle mastektomi hastalarıyla çalışmak konusund ahastane tarafından destekleniyor.  Marin General'da onkolojist olarka görev yapan Dr. David Guillion, "Hastalar için gücümüzün yettiği her hizmeti vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bizler modern tıbbın tüm imkanlarını hastalarımızın önüne seriyoruz ancak şifa çok karmaşık bir süreç... Pozitif enerjinin kullanılmasıyla iyileşme sürecinin tetikleneceği düşüncesini destekliyorum" diyor.

Tucson Tıp Merkezindeki Reiki Kliniği

Arizona'daki Tucson Medical Center (TMC) Reiki uygulamacılarından oluşan bir ekibe sahip. Program  Onkoloji Servisi Destek Birimini yöneten Sally Soderlund tarafından idare ediliyor.  Program devreye girdiğinden beri bir parçası olan Arlene Siegel Reiki isteyenlerle aylık destek alışmaları yapıyor.

TMC programı Mayıs 1995'de başlatıldı. Tucson Reiki birliğinden üç usta bir Reiki kliniği kurulması için girişimde bulundular, ancak yer bulmak konusunda fona ihtiyaçları vardı. Bu sorunu çözmeye çalışırlarken hastanenin yöneticisi olan Sandy Haywood ile ilişki kurdular ve hastalara Reiki seansları vermeyi önerdiler. Tamamlayıcı tedaviler konuusnda olumlu bir yaklaşımı olan Haywood bu programın başlatılmasını sağladı.

Program önce kanser bakım ünitesinde devreye girdi, ama o günden bu yana hastanenin birçok biriminde yaygınlaşmaya başladı. Önceleri Reiki uygulaması için fizik tedavi uzmanının onayı gerekiyordu. Ancak artık hemşirenin talepte bulunması yeterli oluyor. Reiki seasnları iki kişilik bir ekip tarafından veriliyor ve bu hem hastalarda hem de ekipte daha güçlü bir güven ve rahatlık duygusu oluşmasını sağlıyor.  Hastanı odasında ve yatağında bu seansı alabilmesi için rıza gösterdiğini belirten bir dokümanı imzalaması yeterli oluyor.  Reiki'nin içeriğini seanstan önce hastaya açıklayıp açıklamamak Reiki veren ekibin tercihine bağlı.  Ama ekipler tecrübelerine dayanarak kendilerini tanıtıp, yapacakları tedaviyi anlatan bir konuşmanın daima faydası olduğunu söylüyorlar.

Ayrıca yapacakları işi açıklarken ilk adımda hemen Reiki sözcüğünü kullanmamanın, bunun yerine şifa enerjisi ifadesine başvurmanın  daha olumlu tepki aldığını da görmüşler.  Hastaya, şifa enerjisinin aslında bedenlerimizde varolan, fakat hastalıklarla birlikte bloke olmuş bir enerji olduğunu, bu enerjinin seviyesini yükselterek hastaya destek vereceklerini anlatıyorlar. Daha sonra buna Reiki dendiğini hastaya açıklıyor ve seans boyunca tedavi edici Reiki müziği de çalıyorlar. (*Not: Reiki uygulamalarını hastanelerde yapmak ve hastaya Reiki'nin ne olduğunu çok iyi anlatmak ve ancak hasta tarafından onay görüyorsa uygulamaya geçmek şart.

Ayrıca, Reiki'nin doğası itibariyle spiritüel bir özelliği olduğunu, sevgi ve sefkat eenrjisi içerdiğini,

Yazının DevamıAna Sayfa | Hakkımda | İletişim
Copyright 2009 Reikienerjisi.com. Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Web Tasarımı : mostaryazilim.com