Reiki ile İlgili Tıp Dünyasının Görüşleri

Bu konuyla ilgili detaylı tıbbi araştırmaları http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez linkinden temin edebilirsiniz. Örnek bir çeviri orijinal metni ile birlikte aşağıda verilmiştir

Children's Hospital Boston, MA, USA. larraine.bossi@childrens.harvard.edu

" Oncology nurses and their patients are frequently on the cutting edge of new therapies and interventions that support coping, health, and healing. Reiki is a practice that is requested with increasing frequency, is easy to learn, does not require expensive equipment, and in preliminary research, elicits a relaxation response and helps patients to feel more peaceful and experience less pain. Those who practice Reiki report that it supports them in self-care and a healthy lifestyle. This article will describe the process of Reiki, review current literature, present vignettes of patient responses to the intervention, and make recommendations for future study. "

PMID: 18515247 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Children's Hospital Boston, MA, ABD. larraine.bossi @ childrens.harvard.edu

Çeviri : Onkoloji hemşireleri ve hastaları, sağlık, hastalıkla başa çıkma ve şifa için yeni tedavi ve müdahale yöntemlerine taraftırlar.

Reiki, öğrenmesi kolay, pahalı ekipman gerektirmeyen, ve ön araştırmalara göre, bir gevşeme tepkisine sebep olan ve hastaların daha huzurlu, daha az acı deneyimi yaşamasına yardımcı olan, artan sıklıkla ile istenen bir uygulamadır.

Reiki uygulayanlara göre, Reiki kendilerine dikkat etmelerini ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelerinde destekleyici faktördür.

 Ana Sayfa | Hakkımda | İletişim
Copyright 2009 Reikienerjisi.com. Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Web Tasarımı : mostaryazilim.com